BTV bluetongue choroba niebieskiego języka ulotka i plakat
Komunikat GLW
W związku z obecną sytuacją powodziową w naszym regionie, zwracamy się z pilną prośbą o rozpowszechnienie kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa zwierząt towarzyszących.
Prosimy o nagłośnienie następującego przekazu do opiekunów zwierząt:
- Należy bezwzględnie unikać dopuszczania zwierząt do picia wody powodziowej.
- Stanowczo odradzamy pozwalania zwierzętom towarzyszącym na kąpiele w wodach powodziowych.
- Zalecamy ograniczenie spacerów w pobliżu rzek i innych akwenów dotkniętych powodzią a także na terenach zagrożonych.
- Należy uważać, aby zwierzęta nie wchodziły w kontakt z padliną niesioną wodą.
- Należy przygotować zwierzę na ewentualną ewakuację (smycz, kaganiec, transporter).
Nasze obserwacje oraz wcześniejsze doświadczenia związane z kryzysami powodziowymi, m.in. w Grecji, wskazują na liczne przypadki niebezpiecznych zachowań, w tym spacerów z psami i kąpieli nad rzekami objętymi powodzią.
Szczególnej uwagi wymaga też trudna sytuacja zwierząt w schroniskach, które często usytuowane są w miejscach o niskim priorytecie, w związku z czym mogą być narażone na oddziaływanie powodzi. Państwa autorytet i zasięg oddziaływania mogą znacząco przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa zwierząt w tym trudnym okresie.
Do naszego listu załączamy komunikat dla opiekunów, który w formie jednostronnego plakatu może zostać im przekazany. Zawiera najważniejsze wskazówki dotyczące postępowania w czasie kryzysu powodziowego
Lato
W związku z panującymi wysokimi temperaturami powietrza, Powiatowy
Lekarz Weterynarii w Sulęcinie informuje o obowiązkach właścicieli i opiekunów zwierząt zarówno domowych, jak i gospodarskich w zakresie zachowania odpowiedniego poziomu dobrostanu zwierząt utrzymywanych przez człowieka:
- zgodnie z art.9 ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2023 r. poz.1580) każdy opiekun zwierzęcia domowego ma obowiązek zapewnić mu odpowiednie pomieszczenie, chroniące go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę oraz stały dostęp do wody.
- zgodnie z art.12 ustawy o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2023 r. poz.1580) każdy opiekun zwierzęcia gospodarskiego ma obowiązek zapewnienia mu odpowiednich warunków nieszkodliwych dla ich zdrowia oraz niepowodujących urazów, uszkodzeń ciała lub cierpień. Zapewnienie stałego dostępu do wody, odpowiedniej paszy i obiektów chroniących je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.